Система класифікації великих моторних функцій Система класифікації великих моторних функцій (Gross Motor Function Classification System - GMFCS) застосовується для об’єктивної оцінки рівня моторних порушень у дітей з церебральним паралічем базуючись на їх функціональних можливостях, потребі у допоміжних пристроях та можливостях пересування.
Ця класифікація була розроблена співробітниками Канадського університету МакМастер (McMaster University), перекладена на багато мов світу і в даний час є загальноприйнятим світовим стандартом.
За класифікацією GMFCS всі пацієнти з церебральними паралічами розділяються за своїми руховими можливостями на п’ять рівнів. Поділ на рівні ґрунтується на функціональних можливостях дитини, потребі у допоміжному обладнанні, включно з обладнанням для пересування (ходунки, милиці, палички, візочок) і меншою мірою на якості рухів дитини. За класифікацією GMFCS «Рівню І» відповідають діти, які можуть ходити без обмежень, але не справляються зі складнішими моторними завданнями. «Рівню V» відповідають діти з дуже обмеженими можливостями самостійного пересування навіть з допоміжним обладнанням і слабким контролем положення тулуба та голови.
GMFCS розроблена, як описова система класифікації, яку можна швидко і легко застосовувати, вона зосереджує увагу на визначенні рівня, який найкраще відповідає можливостям та обмеженням моторних функцій дитини на момент обстеження. Наголос робиться на типовій поведінці дитини вдома, у школі та у спільноті.
Оскільки розвиток моторних функцій залежить від віку, то для кожного рівня класифікації подано окремий опис для різних вікових груп (до 2 років, від 2 до 4 років, від 4 до 6 років, від 6 до 12 років).
Загалом процес класифікації займає лише кілька хвилин. Більшість показників є досить чіткими і тому доволі швидко можна вирішити, до якого рівня віднести показники загальної моторної функції дитини. Деколи (напр., у певному віці) різниця між рівнями розмита і вимагає ґрунтовних роздумів перед проведенням класифікації. Щоб допомогти точніше визначити рівень моторних порушень дитини в класифікації подано підсумки відмінностей між сусідніми рівнями. Перед початком роботи з класифікацією необхідно детально ознайомитися з „Інструкцією для користувачів”. Класифікацію GMFCS можна застосовувати у клінічній практиці, наукових дослідженнях, навчанні та управлінні охороною здоров’я.
Детальна інформація про систему класифікації GMFCS – на веб сторінці Центру вивчення дитячої інвалідності CanChild www.canchild.ca
Співробітниками Міжнародної клініки відновного лікування здійснено переклад класифікації на українську мову. Вона впроваджена в роботу Міжнародної клініки відновного лікування та Реабілітаційного центру «Еліта». Рекомендуємо класифікацію до широкого впровадження в клінічну практику та наукову роботу.
Український варіант класифікації можна завантажити тут.
Висловлюємо вдячність одному з авторів класифікації професору Peter Rosenbaum за поради при перекладі та впровадженні класифікації в практику.
Відео лекція про основи системи класифікації великих моторних функцій GMFCS (необхідний швидкісний доступ до Інтернету)
Автор Качмар О.О.
|
 |