Професор В. І. Козявкін - Метод Козявкіна

Професор В. І. Козявкін

Козявкін Володимир Ілліч - Герой України, доктор медичних наук, професор, академік Національної академії медичних наук, заслужений діяч науки та техніки України, відомий український лікар, науковець, фахівець у галузі неврології та медичної реабілітації, медичний директор ТОВ «Міжнародна реабілітаційна клініка Козявкіна».

 

Професор Володимир Козявкін

Народився 9 червня 1947 року в с. Острожець, Млинівського району на Рівненщині. В 1971 році закінчив лікувальний факультет Гродненського медичного інституту.

Досвід роботи неврологом, мануальним терапевтом і спостереження за змінами тонусу м’язів у дорослих після маніпуляції на хребті, спонукали Володимира Ілліча до ідеї використання методик мануальної терапії у дітей, адаптувавши їх до анатомо-фізіологічних особливостей дитячого організму. Результат такого нового підходу в середині 80-х років перевищив усі сподівання: зниження м’язового тонусу у хворих на спастичні форми церебрального паралічу, збільшення у них об’єму рухів акцептували як лікуючі лікарі, так і самі пацієнти та батьки хворих дітей.

З 1989 року очолював Львівський реабілітаційний центр "Еліта", з 1996 року Інститут проблем медичної реабілітації, з 2003 року – Міжнародну клініку відновного лікування.

Володимир Ілліч є автором принципово нової технології лікування хворих на дитячий церебральний параліч - системи інтенсивної нейрофізіологічної реабілітації, відомої у світі як "Метод Козявкіна".

Створена система реабілітації була офіційно визнана в Україні і, завдяки своїй ефективності, здобула широке міжнародне визнання. В енциклопедичному виданні з дитячої ортопедії (Kinderorthpedie) під редакцією німецького проф. Нієтарда, ще в 1997 році Метод Козявкіна був включений до четвірки найефективніших консервативних способів реабілітації пацієнтів з дитячим церебральним паралічем.

Козявкін В. та його пацієнт під час офіційного відкриття "Клініки Козявкіна" у Трускавці

Протягом останніх 30 років з позитивним стабільним результатом, що спостерігається у 98% хворих, за методом професора Козявкіна пройшли курси реабілітації більше 70 тисяч пацієнтів з 63 країн світу, у тому числі з Польщі, Німеччини, Австрії, Румунії, СНД , США, Кувейту, Катару,  ОАЕ та інших.

Полімодальна система реабілітації включає в себе різнобічні лікувальні методики, які взаємно доповнюють та посилюють одна одну, спрямовані на досягнення основної мети реабілітації – покращення якості життя хворих на дитячий церебральний параліч та їх соціальної адаптації.

Під керівництвом Козявкіна В.І. було реалізовано новітній підхід до тренування рухів людини та формування правильного рухового стереотипу із застосуванням костюму корекції рухів “Спіраль». Для підвищення ефективності тренування рухових функцій розроблено спеціалізовані комп’ютерні реабілітаційні ігри, які суттєво підвищують мотивацію пацієнта до активної участі в реабілітаційному процесі.

Для детального вивчення особливостей біомеханіки рухів пацієнтів з церебральними паралічами була розроблена телеметрична система аналізу рухів, яка дає можливість дистанційно виміряти рухи в багатьох суглобах кінцівок одночасно.

Під його керівництвом розроблена і впроваджена в практику електронна медична карта, в якій зберігається і доступна для оперативного аналізу вся інформація про стан пацієнта, а також програма моніторингу змін, яка відображає динаміку змін стану пацієнтів під час курсу лікування

Наукова робота клініки ведеться в тісній співпраці з Київською медичною академією післядипломної освіти ім. Шупика, Українським НДІ клінічної та експериментальної неврології та психіатрії, Львівським медичним університетом, Мюнхенським дитячим центром, Каролінська Інститутом та ін. Одним з актуальних завдань є проведення, сумісно з авторитетними медичними установами світу, сліпого рандомізованого клінічного дослідження ефективності системи лікування за методом Козявкіна відповідно до стандартів доказової медицини.

Система реабілітації була представлена на багатьох національних і міжнародних конгресах і конференціях, зокрема, Європейської академії дитячої інвалідності, Міжнародної асоціації дитячих неврологів, Європейської федерації неврологічних товариств та багатьох інших.

Володимир Козявкін під час конференції, 1995 рік

В березні 2009 року українська система реабілітації обговорювалася на Міжнародній конференції з питань соціальної адаптації інвалідів в Брюсселі в штаб квартирі Європарламенту. Ця конференція проводилася під патронатом віце-президента Європейського Парламенту п. Марека Сівеца, який особисто запросив професора В. І. Козявкіна представити українську технологію інтенсивної реабілітації.

Володимир Ілліч Козявкін зробив великий внесок не тільки в практичну діяльність в галузі медичної реабілітації хронічної патології нервової системи, він також є відомим науковцем, автором понад 200 наукових праць та 2-х монографій.

В 1992 році захистив кандидатську дисертацію «Мануальна терапія в реабілітації хворих дитячим церебральним паралічем», а в 1996 році докторську дисертацію на тему: «Структурно-функціональні порушення церебральних та спінальних структур при дитячому церебральному паралічі та система реабілітації цих хворих»

В 1999 році був обраний на посаду професора кафедри медичної реабілітації та курортології Київської медичної академії післядипломної освіти (КМАПО) ім. П.Шупика.

З грудня 2011 року член-кореспондент Національної академії медичних наук.

З вересня 2021 року академік Національної академії медичних наук.

В 2017 році «Метод професора Козявкіна» внесений в реєстр Європейської медичної асоціації (ЕМА), як краща медична практика.

Наукова робота в клініці тісно пов’язана з лікувальним процесом. Подальший розвиток Системи інтенсивної нейрофізіологічної реабілітації за відбувається за допомогою розширення міжнародних науково-практичних зв’язків, новітніх клінічних досліджень, інформації з міжнародних конференцій, симпозіумів, наукових публікацій. 

Медичний центр "Міжнародна реабілітаційна клініка Козявкіна" започаткував низку міжнародних  проектів, а саме: програма Горизонт 2020 «GAmification for a BEtter Life» «Ігрофікація для кращого життя» та інші. Наші партнери – компанії та університети Іспанії, Норвегії, Ірландії та Великобританії.

Останні роки завдяки зусиллям проф. Козявкіна клініка тісно співпрацює з країнами Близького Сходу.

З 2017 року в ОАЕ на базі Cambridge Medical & Rehabilitation Center почала роботу та успішно функціонує програма реабілітації за Методом професора Козявкіна. Станом на сьогодні Метод активно застосовується в медичних центрах в м. Ель-Айн та м. Абу-Дабі, а також уже найближчим часом планується запуск медичного центру в Саудівській Аравії.

Щорічно фахівці клініки проводять навчальні цикли для медичних спеціалістів з Єгипту, ОАЕ, Кувейту та інших країн, які планують працювати в рамках інтернаціонального проекту. 

Науково-практична та громадська діяльність професора В.І. Козявкіна високо оцінена нашою державою. В 1994 році йому присвоєне почесне звання «Заслужений діяч науки та техніки України».

В 1999 році за цикл наукових праць «Органічні ураження нервової системи у дітей. Розробка і впровадження нових методів діагностики, лікування, профілактики,  медичної реабілітації та адаптації» професору Козявкіну вручено диплом лауреата Державної премії України в галузі науки та техніки.

В серпні 2001 року за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку медичної науки, розроблення принципово нових методів лікування і реабілітації хворих з органічними ураженнями нервової системи указом Президента України професору Володимиру Іллічу Козявкіну присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

Серед численних нагород: - орден Ярослава Мудрого V ступеню (2006), орден за заслуги III ступеня (1997), Почесні грамоти: Міністерства охорони здоров’я України (1997, 2007), Верховної Ради України (2007), Кабінету Міністрів України (2007,2009), Медаль Міністерства праці і соціального порядку Баварії (Німеччина) „За заслуги в допомозі дітям з обмеженими можливостями” Державна Премія України в галузі архітектури за архітектуру Міжнародної клініки відновного лікування (2005).

16 грудня 2022 року на 75-ому році пішов з життя Герой України, президент Kozyavkin Medial Group, почесний громадянин Києва, Трускавця та Дубно, доктор медичних наук, професор, академік Володимир Ілліч Козявкін.

Людина-епоха, вчений, видатний лікар, внесок котрого у розвиток медицини та реабілітації неможливо переоцінити.

Він присвятив своє життя допомозі тим, кому це найбільше було потрібно, давав надію там, де інші казали “це неможливо”. Смерть Володимира Ілліча – непоправна втрата не тільки для маленьких пацієнтів та їх сімей, а й для всієї світової медичної спільноти.